rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Podziemia przyciągają turystów
15-05-2017, 09:52:02 · Powiat opatowski · 0 komentarzy · 186 czytań · Drukuj
Podziemia przyciągają turystówWiele osób obawiało się, że Powiat Opatowski nie poradzi sobie z prowadzeniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Okazało się, że tylko 1 maja kupieckie piwnice odwiedziło kilkaset osób. Samorząd powiatowy chce stworzyć kompleksową ofertę dla turystów odwiedzających Opatów i okolice.
Wiosną Powiat Opatowski po sądowych bataliach przejął Podziemną Trasę Turystyczną od PTTK. Niektórzy odtrąbili larum, że teraz to turysta będzie szerokim łukiem omijał Opatów. Rzeczywistość okazała się inna.
- W długi majowy weekend podziemna trasa była oblegana - mówi Zbigniew Zybała, regionalista i przewodnik po opatowskich lochach.- Tylko 1 maja podziemne komory odwiedziło kilkaset osób.
Na razie w ofercie Podziemnej Trasy Turystycznej jest wystawa herbów oraz eksponatów Muzeum Ruchu Ludowego i Muzeum Geodezji i Kartografii.
- Mieliśmy mało czasu na wykonanie wystroju wnętrz- mówi Z. Zybała.- W holu z którego wchodzi się do podziemi mamy Izbę Pamięci Ruchu Ludowego. Są mundury żołnierzy Batalionów Chłopskich, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty historyczne, ale także przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez mieszkańców wsi i miast w poprzednim wieku. Jest też kilka eksponatów Muzeum Geodezji i Kartografii. Turyści chętnie oglądają obrazy Mayera Kirchenblatta, opatowianina pochodzenia żydowskiego. Kirchenblatt z Opatowa wyemigrował do Kanady. Pod koniec życia spisał wspomnienia z dzieciństwa i mając 73 lata sięgnął po pędzel i wspomnienia zilustrował, a my możemy jego prace malarskie oglądać. Zagospodarowaliśmy też jedną z komór, w której wyeksponowaliśmy herby właścicieli Opatowa, chronologicznie od biskupów lubuskich skończywszy na herbie Karskich- dodaje Zybała.
Aby turysta chętnie odwiedził Opatów i jego okolice samorząd powiatu opatowskiego chce mu dać kompleksową ofertę. W tym celu powołane zostało Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji. Powiat ubiega się także o środki na turystykę i rekreację. Strzałem w przysłowiową "dziesiątkę" było bezpłatne zwiedzanie kupieckich komór w miesiącu kwietniu dla mieszkańców powiatu opatowskiego. Z oferty skorzystały grupy szkolne, ale także indywidualni turyści.
- Po rozstrzygnięciu konkursu na zagospodarowanie trasy podziemnej mamy kilka koncepcji jej urządzenia - mówi Mariusz Szwajkowki, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.- Z prac konkursowych wykorzystamy to co mają najlepsze. Chcemy aby zwiedzanie było atrakcyjne i przyciągało turystów. W tym celu wykorzystamy środki audiowizualne. Prace w urządzaniu trasy planujemy rozpocząć dopiero we wrześniu, aby nie utrudniać zwiedzającym poruszania się lochach, w środku sezonu turystycznego. Chcemy też jak najszybciej udostępnić komory znajdujące się pod budynkiem sądu.
Powiat Opatowski złożył wniosek o środku na wyposażenie trasy podziemnej, remont i przystosowanie budynku przy szpitalu na Dom Muzealny, gdzie oprócz biur siedzibę miałoby muzeum geodezji, utworzenie punktu rekreacyjnego przyz LO.
Mariusz Szwajkowski jest pewien, że uda się dojść do porozumienia z właścicielami zabytków Ziemi Opatowskiej i powstanie kompleksowa oferta dla turysty, wzorem chociażby Chęcin.
(JAZ)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.