rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Po wsparcie do CAO
10-08-2017, 07:59:54 · Ostrowiec · 0 komentarzy · 64 czytań · Drukuj
Po wsparcie do CAOOd lipca w Centrum Aktywności Obywatelskiej działa Punkt Poradnictwa Specjalistycznego, prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Bezrobotnych. To miejsce, gdzie każdy mieszkaniec gminy Ostrowiec, borykający się z różnymi problemami życiowymi może skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów.
Mając na uwadze zapotrzebowanie społeczne, prezydent Jarosław Górczyński wyasygnował w tegorocznym budżecie gminy większą kwotę na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej. Dzięki dotacji w wysokości 20 tys. zł Stowarzyszenie na rzecz Osób Bezrobotnych, prowadzące do tej pory poradnictwo obywatelskie mogło rozszerzyć działalność i uruchomić Punkt Poradnictwa Specjalistycznego dla osób zagrożonym wykluczeniem społecznym lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W punkcie pracuje siedmiu specjalistów, m.in. psycholog, doradca ds. obywatelskich, pracownik socjalny, radca prawny, doradca zawodowy, specjalista ds. profilaktyki uzależnień i logopeda.
- Zależało nam, aby poradnictwo mogło działać systemowo, żeby każdy potrzebujący wsparcia mógł być skierowany do odpowiedniego specjalisty, bo przecież nie zawsze problem wychowawczy wiąże się tylko z problemem dziecka. Często łączy się również z problem rodzica, który np. nadużywa alkoholu. Wówczas rodzic prowadzony jest do specjalisty od uzależnień, a dziecko wspierane jest przez psychologa, czy logopedę - wyjaśnia Agnieszka Budek, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezrobotnych, podkreślając, że ze świadczonej w punkcie pomocy skorzystać może praktycznie każdy mieszkaniec gminy.
Punkt funkcjonuje od 3 lipca i już cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory największe zapotrzebowanie było na porady psychologa, doradcy obywatelskiego i konsultacje logopedyczne.
- Głównie zgłaszają się do mnie rodzice z dziećmi, by rozwiązywać problemy wychowawcze, emocjonalne i w relacjach między nimi. Ponieważ sami nie potrafią się ze sobą porozumieć, szukają pomocy w naprowadzeniu ich na odpowiednią ścieżkę. To są raczej trudne rozmowy, zarówno dla mnie, jak i dla beneficjentów, bo niełatwo jest mówić o swoich nieprawidłowościach w wychowywaniu dziecka, czasem trudno jest się rodzicom przyznać do tego, ale dają się przekonać, słuchają i korzystają z moich rad. Staram się korzystać z terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, terapii krótkoterminowej. Jedna wizyta na pewno nic nie da, potrzeba kilku cyklicznych spotkań. I tak właśnie wygląda nasza oferta. Mam osoby, które przychodzą od początku lipca. Współpraca z nimi układa się bardzo dobrze i zauważam efekty, co daje mi ogromną satysfakcję - przyznaje Marlena Kargul, psycholog.
Satysfakcji z uruchomienia punktu nie kryją również pracownicy Wydziału Spraw Społecznych UM, do których coraz częściej zgłaszają się mieszkańcy zainteresowani bezpłatnym poradnictwem w różnych dziedzinach, w tym w walce z uzależnieniami, m.in. z coraz częściej występującym uzależnieniem od hazardu.
- Cieszymy się, że dzięki temu miejscu z darmowych porad może skorzystać większa grupa osób szukających rozwiązania swoich problemów. Dużym atutem jest również fakt, że są tu zatrudnieni specjaliści z pełnymi kwalifikacjami, mający odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do wykonywania tego typu zawodu. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość wesprzeć tak cenną inicjatywę - mówi Małgorzata Stafijowska z Urzędu Miasta.
Punkt będzie funkcjonował do końca roku. W każdym miesiącu przy wejściu głównym do Centrum Aktywności Obywatelskiej widnieć będzie harmonogram dyżurów poszczególnych specjalistów. Rejestracja na spotkania nie jest wymagana, ale można umówić się telefonicznie.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.