rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
"Borianki" świętowały
10-08-2017, 08:05:12 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 61 czytań · Drukuj
"Borianki" świętowałyPiękny jubileusz trzydziestolecia działalności świętował w ubiegły czwartek zespół śpiewaczy "Bioranki" z gminy Ćmielów. Podczas spotkania urodzinowego panie przyjęły gratulacje i życzenia dalszych sukcesów oraz symboliczne upominki.
W obchodach jubileuszu, które przyjęło formę spotkania integracyjnego "Boriankom" towarzyszyli burmistrz Jan Kuśmierz; prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria, Podgórze, Lemierze, Wycinka, Ulów Józef Grabowski wraz z małżonką, proboszcz parafii w Podgórzu ks. Edward Kania, radna powiatowa Joanna Suska, radny miejski Robert Starzomski, dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie Justyna Chamera oraz zaprzyjaźniony zespół "Stocaneczka". Zaproszeni goście gratulowali rozśpiewanym mieszkankom gminy dotychczasowych sukcesów i życzyli kolejnych. Nie zabrakło gromkiego sto lat, okazałego tortu i licznych upominków.
"Borianki" powstały w 1987 r. z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich - Anny Czuby oraz Janiny Młynek i Wacławy Forgiel, przy wsparciu ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, Marii Ziemnickiej. Do zespołu początkowo należały: Anna Czuba, Wacława Forgiel, Marianna Kosowska, Grażyna Kosowska, Janina Młynek, Irena Mroczek, Jolanta Mroczek, Pelagia Polak, Jolanta Pytlak. Pierwsze próby odbywały się w domostwie Pelagii Polak, a przygrywali do nich na skrzypcach Dariusz Pawlik i na kontrabasie Radosław Pawlik. Przez długi czas na akordeonie grał Wiesław Pawłowski, później zmienili go Eugeniusz Kalita, Mariusz Gąsior i Tadeusz Krawczyk.
Na przełomie lat 80. i 90. "Borianki" brały udział w wielu przeglądach folklorystycznych na szczeblu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim, odnosząc w nich mniejsze bądź większe sukcesy. Do zespołu dołączyła także Joanna Batug. Później członkinie zespołu spotykały się w bibliotece w Borii i śpiewały już bez akompaniamentu. Zespół w międzyczasie powiększył skład o Marię Sawicką i Ewę Bednarską. Od 2004 r. "Borianki" zostały objęte opieką przez Dom Kultury w Ćmielowie, który opłacał instruktorów. Do zespołu dołączyły także Aniela Bąkała, Janina Gębka oraz Eugenia Bednarska, a przygrywał Bogusław Peć, który utworzył dziecięcy zespół "Promyczek". Do "Promyczka" należały: Konrad Bednarski, Arkadiusz Lisowski, Michalina Madetko, Katarzyna Mroczek, Katarzyna Sosnowska i Dominika Ulikowska.
Od 2005 r. zespół corocznie bierze udział w eliminacjach do Buskich Spotkań z Folklorem. Występował także w Ciekotach, Daleszycach i Opatowie, na festiwalach organizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria, Podgórze, Lemierze, Wycinka, Ulów, w Rudzie Kościelnej, uczestniczył w Nocach Świętojańskich w Borii, Ćmielowie, Kunowie i Annopolu.
W 2005 r. do zespołu dołączyła Barbara Dąbek. Od lipca 2006 r. zespół prowadził Edward Zięba. "Borianki" powiększyły się o Sabinę Bidzińską, Eleonorę Skalską, Helenę Wtorkowską, Karolinę Wtorkowską oraz Ewę Ulikowską. W 2011 r. przygrywał Kazimierz Szumny, a do "Borianek" dołączyły: Grażyna Szafraniec i Zdzisława Grudniewska. Od 2012 r. kierownictwo nad zespołem objął Paweł Cieślik. Chwalony do dziś za merytoryczne podejście i taktowne zachęcanie do wytężonej pracy. W zespole zaczęły śpiewać: Maria Gębka, Ludmiła Kiełkiewicz, Helena Szczygieł oraz Klaudia Majewska i Małgorzata Dabrowska . Dzięki nowemu instruktorowi zespół zdobył I miejsce w 36. Buskich Spotkaniach z Folklorem i jako najlepszy z województwa świętokrzyskiego został zaproszony do Kazimierza Dolnego na 46. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Otrzymaną w 2012 r. prestiżową nagrodę kultury, "Borianki" przeznaczyłyśmy na zakup mebli do sali przy bibliotece w Borii.
Zespół jesienią 2012 r. został zaproszony przez państwa Alicję i Krzysztofa Dąbków do pensjonatu w Szczawniku. Styczeń 2013 r. przyniósł "Boriankom" nominację do XX Koncertu Finałowego Kolęd i Pastorałek we Włoszczowej. W maju tego samego roku zespół został nominowany do 37. Buskich Spotkań z Folklorem. W 2015 r. zajął trzecie miejsce w finale 39. Buskich Spotkań z Folklorem. W 2017 r. solistka "Borianek", Maria Gębka wyśpiewała nominację do koncertu finałowego w Busku Zdroju.
"Borianki" corocznie śpiewają na dożynkach gminnych i powiatowych, na koncertach w kościołach, festiwalach i jubileuszach. Obecnie zespół tworzą: Barbara Dabek, Jadwiga Gąsior, Maria Gębka, Ludmiła Kiełkiewicz, Zdzisława Grudniewska, Marianna Kosowska i Janina Młynek z zespołem związane od 30 lat, Helena Szczygieł, Helena Wtorkowska, Karolina Wtorkowska, Ewa Ulikowska, Eleonora Skalska, Małgorzata Dąbrowska.
K.F.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.