rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Podjęli trudną decyzję - Radni za likwidacją szkół
28-02-2011, 19:17:45 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 1298 czytań · Drukuj
Podjęli trudną decyzję - Radni za likwidacją szkółSzkoły podstawowe w Wólce Bałtowskiej i Pętkowicach zostaną zamknięte. Decyzję o likwidacji placówek podjęli na ostatniej sesji radni gminy Bałtów.

Pogłębiający się niż demograficzny, a co za tym idzie, zwiększone nakłady na oświatę w gminie Bałtów, stały się powodem rozważań na temat reorganizacji sieci szkół. W urzędzie gminy powstał dokument szczegółowo analizujący koszty utrzymania czterech placówek podległych samorządowi, z którym zapoznali się zarówno radni, jak i mieszkańcy gminy. Jasno z niego wynika, że utrzymanie ich w niezmienionej formie zbytnio obciążyłoby budżet i doprowadziło do jego niewydolności. Wyjścia z tej patowej sytuacji były dwa. Pierwsze z nich, polegające na przekazaniu prowadzenia szkół podstawowych w Pętkowicach, Wólce Bałtowskiej i Okole Stowarzyszeniu Wspierania Aktywności Lokalnej „Motyw” nie spotkało się z entuzjazmem zarówno ze strony nauczycieli, związków zawodowych, mieszkańców, jak i radnych, którzy w większości zagłosowali przeciw takim rozwiązaniom.
- Jestem przeciwny tej uchwale i tak też zagłosowałbym, gdybym mógł - stwierdził radny Cezary Stępniewski, który jako pracownik szkoły uwzględnionej w projekcie uchwały nie mógł głosować. - Uważam, że stowarzyszenia to nie jest dobre rozwiązanie dla żadnej ze stron, ani dla dzieci, ani dla nauczycieli, tym bardziej dla rodziców. To jest po prostu wegetacja tych placówek, która i tak zakończyłaby się ich upadkiem.

Podczas kolejnego głosowania większość radnych opowiedziała się za likwidacją szkół w Pętkowicach i Wólce Bałtowskiej. Na piętnastu obecnych przeciwnych ich zamknięciu było pięciu radnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Tym samym od września dzieci z obwodu Pętkowice będą miały możliwość kontynuowania nauki w PSP w Okole, a uczniowie z obwodu Wólka Bałtowska w ZSP w Bałtowie.
- To była dla nas wszystkich bardzo ciężka decyzja, ale w tej chwili nie da się inaczej. Przed gminą stoi bardzo wiele trudnych zadań - stwierdził radny Jarosław Chodała.
- Dziś na pewno nasze nazwiska będą podawane w niezbyt dobrym świetle, niemniej sądzę, że za parę lat, jeśli będziemy trzymać się przyjętego kierunku, wzmocnienia tych dwóch placówek, wierzę w to, że może nikt nie będzie nam dziękował, ale, że ludzie będą w stanie zapomnieć tę decyzję, która dziś wydaje się bardzo złą i że trudne słowo likwidator zastąpi się słowem reformator - wyraził swoje nadzieje radny Jerzy Gierczak.

Solidaryzując się z tracącymi zatrudnienie koleżankami, radna Barbara Lichota, od 22 lat pracująca w PSP w Okole zadeklarowała, że od września rezygnuje z etatu na rzecz którejś ze zwolnionych nauczycielek. Z kolei jej przełożona, dyrektor Joanna Grabska zapewniła, że dołoży wszelkich starań, by uczniowie z likwidowanej szkoły poczuli się w okolskiej podstawówce jak najlepiej.
Na chwilę obecną wójt Andrzej Jabłoński oświadczył, że zrobi wszystko, aby każde dziecko miało zapewniony dowóz do i ze szkoły.

- W tej sytuacji muszą być zakupione dwa nowe busy mieszczące do 20 osób, które zostaną oddane do wyłącznej dyspozycji dyrektorom szkół w Bałtowie i Okole - stwierdził wójt Jabłoński, nie wykluczając, że budynek SP w Wólce Bałtowskiej przez najbliższy czas będzie służył jako filia ZSP w Bałtowie.
K. Fałdrowicz
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.