rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Platforma Obywatelska rozwiązana
02-10-2017, 20:39:46 · Ostrowiec · 0 komentarzy · 196 czytań · Drukuj
Platforma Obywatelska rozwiązanaZarząd Krajowy PO rozwiązał struktury Platformy w powiecie ostrowieckim.
Jeszcze w tym roku będą wybory władz partii. Do tego czasu, na wniosek komisarza Pawła Zalewskiego, Platformą kieruje pełnomocnik -radny wojewódzki Grigorij Szaginian. Tym samym już nie można mówić o koalicji samorządowej z PiS. Zarówno Eligiusz Mich, jak i Jerzy Brożyna, którzy zasiadli we władzach PO, nie zamierzają rezygnować ze swoich funkcji w samorządzie powiatowym.
Komisarz PO w regionie Paweł Zalewski kilka tygodni temu przyjechał do Ostrowca namawiać działaczy do zerwania koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Nie udało mu się to, a sprawa została zawieszona do listopadowych wyborów w partii. W ubiegłym tygodniu w Warszawie zapadła decyzja o rozwiązaniu struktur PO w Ostrowcu i powiecie.
- Decyzję Zarządu Krajowego przyjęliśmy z dużym zaskoczeniem. Ale jeszcze z większym zdziwieniem przyjęliśmy informację o wniosku komisarz Pawła Zalewskiego o rozwiązanie ostrowieckich struktur. Nic nie wskazywało na to, że na półtora miesiąca przed wyborami wewnętrznymi w PO tego typu rozwiązanie siłowe będzie proponowane- mówił wicestarosta Eligiusz Micha na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Ostrowieccy działacze PO uważają, że powodem rozwiązania ugrupowania, jest koalicja w Radzie Powiatu Ostrowieckiego z PiS, a właściwie nieposłuszeństwo wobec decyzji Pawła Zalewskiego o wyjściu z niej.
- Wniosek traktujemy jako element wewnętrznej rozgrywki w partii. Największym argumentem przemawiającym za tym jest fakt, że rozwiązanie podjęto na kilka tygodni przed wyborami w PO- uzasadnia Eligiusz Mich i jednocześnie dodaje, że Ostrowiec nie jest jedynym miastem, gdzie funkcjonują w samorządzie takie "egzotyczne" koalicje. - Chciałem wyraźnie przypomnieć, że zgodnie z zapisami statutu to nie Eligiusz Mich, przewodniczący Platformy koalicję zawierał i nie on może zerwać. Do tego uprawiona jest Rada Powiatu, czyli ciało wyłonione w sposób demokratyczny. Bo tylko to gremium podjęło decyzję o zawiązaniu koalicji.
Do chwili wyborów nowych władz w Platformie na jej szefa został wyznaczony Grigorij Szaginian, radny sejmiku wojewódzkiego.
- Dziwi zaangażowanie Grigorija Szaginiana w rozwiązanie struktur i posługiwanie się argumentem pozostawiania w koalicji z PiS. To właśnie on był jednym z autorów tej koalicji w 2014 roku. Poświecił dużo czasu, energii, kontaktów i swojej popularności na to, aby taką koalicję zawiązać. Dziwi ta nagła zmiana i chęć zburzenia wszystkiego, co udało nam się zbudować przez te lata- stwierdził Eligiusz Mich.
Dotychczasowy szef struktur powiatowych zwrócił uwagę, że Ostrowiec jest jedynym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim, w którym współrządzi Platforma. A ostatnie osiem lat można oceniać w kategorii sukcesu.
- Ja też jestem zszokowana decyzją. Wszyscy się zastanawiają, dlaczego struktura, która miała pomysły, była widoczna na wielu imprezach ogólnopolskich, została rozwiązana- wyraziła swoją opinię Jolanta Fornalska, dotychczasowa wiceprzewodnicząca powiatowych struktur .
- Jestem bardzo zdziwiona decyzję Pawła Zalewskiego, bowiem pracuje bardzo krótko z nami. Tak się nie robi. Mam żal, bo pracowałam przez osiem lat bardzo ciężko. Jestem zbulwersowana zachowaniem pana komisarza- dodała Barbara Buszkiewicz, skarbnik PO.
Rozwiązanie struktur Platformy Obywatelskiej nie zagraża koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Co prawda PO ma tylko dwóch przedstawicieli, ale pełnione prze nich funkcję są istotne. Eligiusz Mich jest wicestarostą, a Jerzy Brożyna - przewodniczącym Rady Powiatu.
- W mojej ocenie zerwanie struktur PO jest złym rozwiązaniem. Ta koalicja działa prawidłowo. To jest niepotrzebne. Osłabia struktury PO w kraju- uważa przewodniczący Brożyna.
Zarówno on, jak i wicestarosta Mich nie widzą żadnego powodu, żeby ta sytuacja miała jakiś wpływ na funkcjonowanie koalicji w powiecie ostrowieckim. Potwierdzili, że zostają na dotychczasowych stanowiskach. Zapytani, czy może dojść do sytuacji, że dostaną ultimatum i będą musieli dokonać wyboru- czy zostać w PO, czy w pełnić dotychczasowe funkcje w samorządzie, powiedzieli, że na dzień dzisiejszy jest to tylko gdybanie i nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi.
- Statut na ten temat nic nie mówi, nie sądzę, aby kolejne rozwiązanie siłowe zostało zastosowane wobec nas personalnie. Jesteśmy dalej członkami PO i pełnimy funkcje w samorządzie. Nie ma statutowych podstaw, aby jakiekolwiek wnioski wyciągać. Jedyna zmiana to, że nie można mówić o koalicji PO z PiS.
W statucie nie ma takiego zapisu, który by nas zobowiązał do wyboru- wyjaśnia Eligiusz Mich.- Jednak zastanawiamy się nad dalszą formą naszego funkcjonowania w PO.
Działacze rozwiązanej Platformy w Ostrowcu zapowiedzieli złożenie odwołania od decyzji. Ich zdaniem została podjęta na użytek wewnętrzny partii i chęci zastąpienia ich innymi osobami.
Pod koniec roku odbędą się wybory nowych władz PO, ani Jerzy Brożyna, ani Eligiusz Mich nie powiedzieli jednoznacznie, czy wezmą w nich udział.
G. Soboń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.