rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Opatów ma budżet - Cięcia w oświacie
28-02-2011, 19:24:19 · Powiat opatowski · 0 komentarzy · 1777 czytań · Drukuj
Opatów ma budżet - Cięcia w oświacieOpatowscy radni miejscy jednomyślnie przyjęli budżet. Najwięcej pieniędzy pochłania oświata i tu samorząd poszukał oszczędności. Co prawda obyło się bez likwidacji szkół, ale nauczyciele będą pracować na niepełnych etatach. Jeśli nie zgodzą się na takie rozwiązanie, będą musieli pożegnać się z pracą. Gmina chce w tym roku spłacić prawie 3 mln zł kredytu.

Budżet stabilny, ale bez inwestycji
Dochody gminy Opatów zaplanowano na 26 mln 500 tys. zł, a wydatki na 27 mln 100 tys. W związku ze złą kondycją finansów samorząd nie będzie realizował większych inwestycji.

- Budżet jest stabilny- mówi Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa.- Pozwali na realizację podstawowych zadań i potrzeb mieszkańców. Jeśli chodzi o inwestycje, jest gorzej, bo tu jest budżet na przetrwanie i odbudowanie finansów. Wprowadziliśmy do budżetu modernizację drogi Okalina Wieś. Być może uda się nam pozyskać pieniądze na drugą drogę. Na razie nie chcę mówić konkretnie na którą, bo to będzie zależało od wielkości pozyskanych środków.
Samorząd zamierza rozpocząć modernizację stadionu w ramach projektu rewitalizacji miasta.
Nauczyciele na niepełnym etacie
Na gminną oświatę zaplanowano w tym roku prawie 11 mln zł przy subwencji około 6 mln. Samorząd znalazł rozwiązanie - zmienić umowy o pracę nauczycielom i zatrudnić ich na niepełnych etatach.

- W Oświacie sytuacja nie jest łatwa, ale nie jest też tragiczna. Gdyby wydatki na oświatę były wcześniej racjonalizowane, to obecne decyzje nie byłyby tak bolesne.
Burmistrz podkreślił, że odpowiada za infrastrukturę, finanse gminy, a nie tylko za oświatę i mimo że decyzja o zatrudnieniu nauczycieli na części etatu go boli, to musiał ją podjąć.

W podobnym tonie wypowiedział się też radny Grzegorz Maliński, nota bene nauczyciel.
- Cięcia oświatowe dotkną nauczycieli, bo stracą część godzin. Ci, którzy nie przyjmą nowych warunków pracy, będą musieli odejść ze szkół- mówił Maliński.
Zdaniem radnego gmina dopłaca do oświaty około 5 mln zł, to tyle, ile kosztowała budowa hali przy Samorządowym Zespole Szkół.
O tym, w jakim wymiarze będą pracować poszczególni nauczyciele, zdecydują dyrektorzy placówek.
- Nie będę ingerował w kompetencje dyrektorów. Liczę na ich zmysł organizacyjny- powiedział Chaniecki.
Związki zawodowe bezradne
- Burmistrz nie łamie prawa i nic nie możemy zrobić- powiedział Andrzej Soroka, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opatowie.- Prosimy, aby wziął pod uwagę jakość kształcenia. Wiadomo, że im liczniejsze klasy, tym poziom niższy. Nie powinno się oszczędzać na oświacie. Mam nadzieję, że burmistrz dotrzyma słowa i w klasach nie będzie więcej niż 24 uczniów.
Jaz
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.