przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Nie zapominają o bitwie pod Jeleńcem
17-04-2018, 00:00:03 · Newsy · 0 komentarzy · 48 czytań · Drukuj
Nie zapominają o bitwie pod Jeleńcem

W tym roku przypada 74. rocznica bitwy pod Jeleńcem. Pamięć o tamtym wydarzeniu, kiedy to podkomendni generała Antoniego Hedy "Szarego" rozgromili żandarmów niemieckich, jest od wielu lat bardzo mocno kultywowana. Wielokrotnie na uroczystościach na leśnej polanie gościł sam generał Heda, który wspominał swoich żołnierzy pochowanych pod symbolicznym obeliskiem. Mimo że w tym roku mija 10 lat od śmierci bohatera tamtych zdarzeń, są wspominane i przekazywane kolejnym pokoleniom.
W minioną niedzielę po raz kolejny była obchodzona rocznica bitwy pod Jeleńcem. Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta celebrowana przez księdza kanonika Dariusza Kowalskiego oraz księdza kanonika Bogdana Przysuchy. O wydarzeniach z kwietnia 1944 roku mówił z kolei wiceprezes ostrowieckiego koła AK- Zdzisław Bzymek. 
Po wspólnej modlitwie nastąpiła główna część uroczystości, w czasie której zebrani oddali hołdu poległym żołnierzom i generałowi Hedzie. Wieńce pod obeliskiem złożyli między innymi działacze Światowego Związku Żołnierzy AK- koła z Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc i Skarżyska-Kamiennej, parlamentarzyści Jarosław Rusiecki i Andrzej Kryj, przedstawiciele samorządu województwa świętokrzyskiego- przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk i wiceprzewodniczący Grigor Szaginian, władze powiatu na czele z wicestarostą Eligiuszem Michem i przewodniczącym Rady Powiatu Jerzym Brożyną, przedstawiciele partii politycznych, ugrupowań, Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich, władze gminy Bodzechów reprezentowane przez wójta Jerzego Murzyna oraz gminy Kunów na czele z burmistrzem Lechem Łodejem. Obecna była reprezentacja Nadleśnictwa Ostrowiec z nadleśniczym Adamem Podsiadło, druhowie OSP, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrowcu Św., delegacje prezydenta Ostrowca Św. i wójta gminy Waśniów, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Kunów. 
Podczas uroczystości honorowe warty przy polowym ołtarzu zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół z gminy Kunów, Nadleśnictwa Ostrowiec, druhów ochotników, Rady Miejskiej w Kunowie, policji oraz straży pożarnej. O muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Dęta z Kunowa.
- To dla nas bardzo podniosła chwila. Pamiętamy, jak z nami bywał generał Antoni Heda, jak opowiadał o tym, co tutaj się stało. Nie zapomnimy nigdy bohaterstwa jego i jego żołnierzy- podkreślił Kazimierz Kocowski, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK, koła w Ostrowcu Świętokrzyskim im. Pułkownika Jana Piwnika "Ponurego".
Wśród gości obecna była również córka generała.
 - Jestem bardzo wzruszona. Po śmierci ojca staram się jeździć śladami potyczek, bitew generała. Na Jeleńcu jestem po raz kolejny. Zawsze to miejsce przywołuje u mnie mocne wspomnienia mojego taty, który wielokrotnie mówił o nim, wspominał z wielkim sentymentem- podkreśliła Teresa Heda- Snopkiewicz. 
Uroczystości zakończyła wspólna biesiada.
G. Soboń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.