rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Zmiany w Boleszynie i Nowym Skoszynie - Trudne decyzje radnych
28-02-2011, 19:37:32 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 1288 czytań · Drukuj
Powiat ostrowieckiRada Gminy w Waśniowie zgodziła się na przekazanie dwóch szkół osobom fizycznym. Od września placówki w Nowym Skoszynie i Boleszynie będą prowadzone przez dotychczasowych dyrektorów.

Zmiana w sieci szkół gminnych została podyktowana rosnącymi kosztami ich utrzymania oraz malejącą liczbą uczniów. Samorząd, korzystając z szansy, jaką dał ustawodawca, postanowił przekształcić placówki w Nowym Skoszynie i Boleszynie, gdzie uczy się mniej niż 70 uczniów.

Propozycje, by poprowadziły je osoby fizyczne, choć dyskutowane w lokalnych środowiskach, nie zyskały pełnej akceptacji radnych.
Radna Barbara Raczyńska stwierdziła, że niezasadne jest, by tylko względy ekonomiczne przeważały nad nauczaniem dziecka. Z kolei Janusz Wesołowski powiedział, iż jego zdaniem nie powinno się oszczędzać na szkołach, bowiem spadnie poziom nauczania w szkołach w Skoszynie i Boleszynie.

- Ekonomia jest bezlitosna w tym przypadku. Uważam, że podjęliśmy bardzo trudną decyzję, ale konieczną- uznała radna Barbara Walkiewicz.
W podobnym tonie wypowiedziała się Wiesława Wanat, która stwierdziła, że jako radna rozumie decyzję wójta, ale jako nauczycielka nie poprze jej.
- Rozumiem obawy nauczycieli. Niestety, subwencja otrzymywana przez gminę nie pokrywa kosztów funkcjonowania szkół. W tym roku mamy o 36 dzieci mniej niż w poprzednim. Z demograficznych wyliczeń wynika, że w najbliższych czterech latach ubędzie 102 uczniów- uzasadniał wójt Krzysztof Gajewski.

W szkole w Nowym Skoszynie uczy się 57 uczniów. Koszt funkcjonowania placówki to ponad 630 tysięcy złotych, subwencja na uczniów wynosi natomiast 405 tysięcy złotych. Do szkoły w nowym Skoszynie, gdzie uczęszcza 64 dzieci, gmina dopłaca prawie 300 tysięcy złotych. Od września szkoły te będą prowadzone przez dotychczasowych dyrektorów. Wójt zapewnił, że będą to nadal placówki publiczne, a gmina będzie im pomagać poprzez prowadzenie obsługi księgowej i administracyjnej. Nauczyciele, którzy zdecydują się zostać w szkołach, stracą dotychczasowe przywileje wynikające z Karty Nauczyciela, bowiem będą zatrudnieni z kodeksu pracy. Ich wymiar czasu pracy będzie wynosił 20 godzin dydaktycznych, a pensja 3 tysiące złotych brutto.
G. Misiewicz
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.