przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Piknik na inaugurację jubileuszu
16-05-2018, 19:46:35 · Ostrowiec Świętokrzyski · 0 komentarzy · 35 czytań · Drukuj
Ostrowiec Świętokrzyski

W tym roku Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. obchodzi rocznicę 25-lecia istnienia. Z okazji urodzin, a także obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowano piknik integracyjny pod hasłem "Bądźmy razem". W wesołej zabawie na placu przy Domu Parafialnym "Michael" wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk miasta i powiatu. Były życzenia i gratulacje dla całej społeczności szkoły, upominki, balony, konfetti, występy artystyczne, dużo tańca i muzyki.
Uroczystości inaugurujące jubileusz placówki rozpoczęły się już w środę w kinie "Etiuda", gdzie młodzież szkół średnich obejrzała film "Downtown - Miasto Downów" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Obraz - w założeniu rewidujący fałszywe wyobrażenia i łamiący stereotypy i uprzedzenia o osobach niepełnosprawnych intelektualnie - przybliżył codzienne życie bohaterów i ich ukryte marzenia. Równolegle z pokazem filmu w holu kina odbywała się wystawa twórczości artystycznej absolwenta Zespołu Szkół Specjalnych, a obecnie uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Szansa", Łukasza Pasternaka. Prezentowane prace można było zlicytować, wspierając tym samym rozwój talentu młodego artysty.
W czwartek z kolei społeczność ZSS zaprosiła do udziału w pikniku integracyjnym. Wesołą zabawę poprzedziło nabożeństwo, odprawione w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła przez ks. prałata Jana Sarwę, po którym przemaszerowano ulicami miasta z kolorowymi transparentami, w asyście Orkiestry Dętej Jerzego Kłonicy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. na plac przy Domu Parafialnym "Michael". Przybyłych, w gronie których znaleźli się m.in.: starosta Zbigniew Duda i jego zastępca Eligiusz Mich, burmistrz Kunowa Lech Łodej, asystenci senatora Jarosława Rusieckiego i posła Andrzej Kryja - Artur Głąb i Sylwia Kula - Agnieszka Rogalińska - radna powiatowa, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego, dyrektorzy ostrowieckich Domów Pomocy Społecznej - Agnieszka Sobańska i Mieczysław Libuda, kierownicy WTZ przy Stowarzyszeniach "Szansa" i "Razem" - Robert Rogala i Anna Kolasa, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, organizacji i przedsiębiorstw, powitali dyrekcja ZSS Magdalena Wykrota-Skóra i Ernest Krajewski. Goście nie szczędzili słów uznania dla idei wydarzenia, ale też innych inicjatyw podejmowanych przez szkołę-jubilatkę.
- Dziś to wy jesteście bohaterami, a my jesteśmy tu dla was- zwrócił się do uczestników pikniku starosta Zbigniew Duda. - Na co dzień staramy się robić wszystko, aby ta wyjątkowa placówka jak najlepiej prosperowała i cieszymy się każdym jej sukcesem. Miło mi, że możemy świętować w tak licznym gronie. To świadczy o tym, że szkoła z roku na rok zyskuje nowych przyjaciół i zwiększa się liczba przychylnych jej osób.
Po życzeniach i gratulacjach, w parze z którymi poszły symboliczne upominki, w górę poszybowało 25 balonów i złote konfetti. W ten sposób rozpoczęto trwającą kilka godzin zabawę z animatorami TRIO z RIO, przeplecioną występami artystycznymi młodzieży ze szkół średnich oraz zespołu "Iskierki", grami i zabawami sportowymi, a także pokazem dyscyplin olimpiad specjalnych w wykonaniu sportowców klubu "Rywal". Na placu stanęły też stoiska, przy których można było samodzielnie wykonać bransoletki lub pracę plastyczną, ozdobić torbę z materiału, pomalować sobie twarz i paznokcie. Pojawiły się również fotografie, dokumentujące najważniejsze wydarzenia w 25-letniej historii placówki.
- Nasza szkoła na przestrzeni minionego ćwierćwiecza zmieniała się razem ze wszystkimi zmianami ministerialnymi dotyczącymi edukacji. Najpierw powstała podstawówka, potem gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Dziś gimnazjum zastąpiły oddziały gimnazjalne w szkole podstawowej. Cały czas ewoluujemy, rozwijamy się, podążamy za wszelkimi nowinkami, również technologicznymi. W tym roku poszerzyliśmy ofertę terapeutyczną o hipoterapię, dogoterapię, zajęcia na basenie, doposażyliśmy salę gimnastyczną - wymienia Magdalena Wykrota-Skóra. - Myślę, że jesteśmy szkołą na miarę XXI wieku.
Warto podkreślić, że ubiegłotygodniowe wydarzenia dały początek jubileuszowym imprezom. W ramach urodzin 4 czerwca ZSS zorganizuje kolejny piknik, tym razem na Gutwinie, natomiast główne uroczystości, z udziałem przedstawicieli organu prowadzącego oraz emerytowanych pracowników, nauczycieli i dyrekcji zaplanowano na 21 czerwca. W październiku z kolei odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, poświęcona rynkowi pracy dla osób niepełnosprawnych.
K.F. 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.