przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
O turystyce i drogach z marszałkiem
16-05-2018, 19:47:58 · Powiat ostrowiecki · 0 komentarzy · 50 czytań · Drukuj
O turystyce i drogach z marszałkiem

Nową atrakcję Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego - Park Miniatur - zwiedzili w czwartek marszałek Adam Jarubas i przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Arkadiusz Bąk. Wizyta stała się okazją do rozmów na temat turystyki i perspektyw jej dalszego rozwoju w gminie oraz do zapoznania się ze stanem prac na drodze wojewódzkiej nr 754.
- Podstawowym celem naszego objazdu po gminach powiatu ostrowieckiego jest ocena zaawansowania robót, polegających na budowie obwodnicy Ćmielowa i rozbudowie DW nr 754 - inwestycji, na które w sumie wydatkowane jest ponad 150 mln zł. Z tego, co zobaczyliśmy na budowach i z rozmów z wykonawcami wynika, że prace postępują zgodnie z harmonogramem i zakończą się terminowo - przyznał Arkadiusz Bąk, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego.
Jeśli chodzi o rozbudowę DW nr 754 na odcinku przebiegającym przez gminę Bałtów, to wchodzi ona w kluczową fazę. Obecnie prowadzone są prace przy ścieżce rowerowej, układana jest nawierzchnia chodników, zatok autobusowych, wykonywane są zjazdy publiczne oraz na posesje prywatne. Drogowcy przystąpili także do umacniania skarp na trudnym inżynieryjnie odcinku między Rudką Bałtowską, a Skarbką. Na ukończeniu jest budowa muru oporowego w sąsiedztwie cmentarza parafialnego w Bałtowie, a na przełomie maja i czerwca wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku w Bałtowie.
- Realizacja projektu ułatwi komunikację między wschodnią częścią województwa świętokrzyskiego, a południowo-wschodnią częścią województwa mazowieckiego oraz z województwem lubelskim. Przebudowa ciągu komunikacyjnego spowoduje również wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróżowania - przyznał marszałek Adam Jarubas. 
Dzięki rozbudowie drogi wojewódzkiej 754 znacząco poprawi się też dojazd do popularnych miejscowości na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego, w tym do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Ten tylko w minioną wydłużoną majówkę odwiedziła rekordowa liczba turystów - 20 tys. osób. Do ich dyspozycji oddano między innymi nową atrakcję - Park Miniatur - czyli 50 modeli przedstawiających najciekawsze zabytki architektoniczne w naszym kraju, powstałe w różnych okresach historycznych - od średniowiecza po XIX wiek. Zamki piastowskie, twierdze krzyżackie czy rezydencje królewskie rozmieszczone na powierzchni około jednego hektara w kształcie Polski, z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami i krainami geograficznymi zrobiły duże wrażenie na przedstawicielach województwa, którzy podkreślali, że kierunek, w jakim podąża gmina Bałtów, to dobry kurs.
- Kilkanaście lat temu, kiedy powstawały tu pierwsze atrakcje, wiele osób powątpiewało w to, czy turystyka może być kompensatą dla przemysłu. W gronie sceptyków, jako typowy hutnik, byłem i ja. Teraz wszyscy wiemy, że turystyka stanowi bardzo ważną gałąź gospodarki regionu - zauważył A. Bąk.
Potwierdzeniem tego są cyfry. Jak wyliczał marszałek Jarubas, szacunkowo w szeroko rozumianej branży turystycznej zatrudnienie znalazło blisko 17 tys. osób, na inwestycje w tym zakresie w ostatnich latach wydatkowano ponad 350 mln zł. Z udziałem tych środków powstało 75 nowych obiektów. Następne, dzięki unijnemu dofinansowaniu, wchodzą w fazę przygotowań. W perspektywie są również kolejne nowości w Bałtowie.
- Mieliśmy to szczęście znaleźć się w gronie samorządów, które otrzymały dotację z RPO WŚ w kwocie 4,1 mln zł na rewitalizację - podkreśla wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński. - Pieniądze te pozwolą nam zagospodarować znaczną przestrzeń w stolicy gminy, dostosować tereny i obiekty do potrzeb społecznych, zwiększyć ich atrakcyjność i funkcjonalność.
Wniosek złożony przez bałtowski samorząd we współpracy z trzema podmiotami, związanymi bezpośrednio z działalnością turystyczną zakłada rewitalizację placu "Okręglica", kąpieliska "Kamienne Oko", szlaków turystycznych, m.in. szlaku wód wywierzyskowych, szlaku "Żydowski Jar", punktu widokowego "Panorama Bałtowa" i oznakowanie tras turystycznych, przebudowę drogi gminnej Bałtów Zarzecze, adaptację zabytkowego młyna na cele kulturowe, rozbudowę wraz z przebudową placu zabaw na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego oraz zagospodarowanie terenu pod kątem pola kempingowego i namiotowego. Całość pochłonie ponad 6 mln zł.
- Myślę, że doświadczenie w realizacji projektów unijnych zarówno samorządu, jak i naszych partnerów pozwoli na terminowe ukończenie wszystkich prac. Ich finał zaplanowany jest na 2021 r. - dodaje A. Jabłoński, który wraz z Piotrem Lichotą, prezesem Stowarzyszenia "Delta" podziękował władzom województwa za dostrzeżenie potrzeb gminy i pozytywną ocenę wniosku.
K.F.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dołącz do nas na Facebooku
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Pogoda
Weather Underground PWS IOSTROWI4
Pod Patronatem Wiadomości


Polecamy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.