rejestracja  przypomnij hasło    
UWAGA:
Bieżące wiadomości
Wycinanie nauczycieli
03-09-2012, 11:07:05 · Newsy · 0 komentarzy · 748 czytań · Drukuj
NewsyDla kilkudziesięciu nauczycieli z powiatów opatowskiego i ostrowieckiego zabrakło etatów. Na szczęście większość z nich odeszła na emeryturę. Kilkuset będzie pracowało na niepełnym etacie. Liczna grupa w obawie przed redukcją ucieka na urlop dla poratowania zdrowia.
Samorządy oszczędzają...
tyle, że te oszczędności tak naprawdę są wymierzone w uczniów, którzy będą się uczyć w zbyt licznych klasach, pozbawieni fachowej opieki pedagogicznej.
- Dwa miesiące wakacji, ferie zimowe, do tego inne dni wolne. Gwarantowana wysokość pensji. Tylko 18 godzin w tygodniu- to zarzuty stawiane nauczycielom.
- Od dłuższego czasu trwa nagonka na nauczycieli- mówi Ryszard Proksa, przewodniczący nauczycielskiej Solidarności.- Samorządy widzą, że są bezkarne i same reformują oświatę. Choć powinny pamiętać, że kiedyś się zgodziły pokrywać 20 procent kosztów funkcjonowania placówek oświatowych. Pozostałą kwotę zapewnić ma państwo.
Skazani na bezrobocie
Zwolnienie nauczycieli z kilkunastoletnim stażem to skazanie ich na bezrobocie.
Nauczyciele właściwie nie mają jak się bronić przed zwolnieniami. Dotąd wyjściem były roczne urlopy dla poratowania zdrowia, ale wiele samorządów zaczęło skrupulatnie sprawdzać, czy na pewno zdrowie nauczyciela aż tak podupadło, że wymaga on rocznego odpoczynku. Dlaczego? Bo znane są przypadki, że chorzy rzekomo nauczyciele dorabiali sobie w Anglii.
- Szkoła zawsze kojarzyła się ze stabilizacją, a zawód nauczyciela z prestiżem i szacunkiem. Teraz okazuje się, że praca w szkole to najmniej pewne zajęcie, o prestiżu nawet nie wspominając- kwituje Anna, nauczycielka jednej z ostrowieckich szkół.- Chciałam pracować w szkole, ale na razie wyjeżdżam do Anglii, do siostry. Tutaj nie mam czego szukać.
Ci, dla których nie było etatu, zrezygnowali z zawodu, np. nauczyciel z gminy Iwaniska wybrał policję.
Z dokształceniem bywa różnie
Nauczyciele się systematycznie dokształcają. Niektóre kursy i szkolenia owszem przydają się w pracy, inne mniej. Ważny jest papier, który potrzebny jest do ścieżki awansu lub przydaje się w rozmowie z przełożonymi. Niejednokrotnie przynajmniej część kosztów za doskonalenie (studia podyplomowe, kursy, udział w konferencjach) nauczycieli pokrywają placówki, w których są zatrudnieni. W roku ubiegłym nasze szkoły na ten cel wydały od kilkuset zł (SOSzW w Sulejowie 675zł) do kilku tysięcy (PSP Kunów 9 tys. 315 zł). Rekordzistą jest gmina Ostrowiec, która na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli wydała ponad 210 tys. zł.
W trochę lepszej sytuacji są nauczycieli mający prawo do nauczania więcej niż jednego przedmiotu. W naszym regionie jest ich kilkuset. W Zespole Szkół nr 2 w Opatowie takie uprawnienia ma 17 nauczycieli. Z kolei w ZSP w Bałtowie już 19 osób ma prawo do nauczania więcej niż jednego przedmiotu.
Mniej godzin, mniejsza pensja
To nie nowa podstawa programowa, a niż demograficzny są przyczyną tegorocznych zwolnień i zatrudniania na niepełnym etacie.
Szkoły prowadzone przez samorząd powiatowy w Opatowie:
- 27 osób będzie pracowało na niepełnym etacie (bez danych z ZS w Opatowie),
- 11 osób odeszło na emeryturę lub świadczenia przedemerytalne.
W placówkach powiatu ostrowieckiego niepełny wymiar czasu pracy będzie miało 41 nauczycieli, w gminie Ostrowiec - 106, Ożarów - 48, Iwaniska - 56, Ćmielów - 34, Bałtów - 7.
- O każdy etat trzeba walczyć. Szkoły nie powinny pozbywać się doświadczonych nauczycieli. Niż demograficzny kiedyś się skończy. W przedszkolach przecież już jest tłoczno- alarmują nauczycielscy związkowcy.
Urlop dla poratowania zdrowia
Część nauczycieli, chcąc uchronić się przed zwolnieniem bądź obniżeniem wymiaru godzin, a co za tym idzie - uszczupleniem pensji - bierze roczne urlopy na poratowanie zdrowia. Może go wziąć każdy nauczyciel mianowany zatrudniony na stałe, który przepracował w szkole co najmniej siedem lat. Przysługują trzy urlopy w przynajmniej 12-miesięcznych odstępach. Nauczyciel maksymalnie przez rok jest na urlopie i otrzymuje pensję (wynagrodzenie zasadnicze plus dodatek za wysługę lat). To gwarantuje Karta Nauczyciela.
Urlopy przyznają dyrektorzy szkół na podstawie orzeczenia lekarza rodzinnego. Dyrektorzy z reguły nie odwołują się od jego decyzji. Nie można wykluczyć, że część z nauczycieli ratuje się w ten sposób przed zwolnieniem, ale na pewno nie jest to zjawisko masowe.
Nauczyciele odchodzą na urlopy z własnej woli bądź z podpowiedzi dyrektora. Jeśli w szkole jest czterech matematyków, a pracy dla trzech, co roku inny idzie na urlop. I przez kilka lat wszyscy mają pensję.
O przyznawaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia decydować będzie, nie jak dotąd lekarz rodzinny, tylko lekarz medycyny pracy - taką propozycję przedstawiło MEN. Przedstawiciele związków zawodowych i samorządowcy zgodzili się na taką zmianę.
Nierozstrzygnięta została kwestia tego, jak długi staż pracy będą musieli mieć nauczyciele, by mogli wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Rząd, samorządy i związki zawodowe będą ustalać listę chorób zawodowych nauczycieli.
Dobra wiadomość
Liczba urodzeń w Polsce od lat wygląda jak sinusoida. Raz dzieci rodzi się mniej, a po latach znowu więcej. Niż w szkołach podstawowych już się kończy. Osiągnął dołek i pójdzie w górę. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych idziemy jeszcze w stronę niżu.
K. Fałdrowicz, K. Tomala, Jaz
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne wiadomości
Policja wyjaśnia - Zmarli n...
Feralny wieczór - Kobieta w...
Samobójstwo w tirze
Śmiertelne pobicie
Markowska zagrała na weselu...
Mężczyzna zmarł - Śledztwo ...
Konkurs Miss "Wiadomości Św...
Płatos przejmie akcje KSZO?
Wygraj Pizzę z dostawą do d...
Justyna Jedlikowska i Edmun...
Boks reklamowy

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.