Prezydent pił sandomierski sok i słuchał "Kunowian"

Wieniec dożynkowy powiatu ostrowieckiego, który zajął I miejsce w konkursie wojewódzkim, reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach prezydenckich w Spale.

 

Podczas pierwszego dnia dwudniowej imprezy, na którą zjechały delegacje rolników z całej Polski, odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP. Wieniec dożynkowy powiatu ostrowieckiego zajął w konkursie IV miejsce. Przygotowany został w całości przez Renatę Marzec, absolwentkę Akademii Rolniczej w Lublinie i wieloletniego pracownika w Zespole Szkół Rolniczych Bałtowie.

W niedziele na stadionie w Spale, po uroczystej mszy świętej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy, rozpoczęły się dożynki prezydenckie. Para prezydencka odwiedziła każde z szesnastu regionalnych stoisk. Powiat ostrowiecki i województwo świętokrzyskie na krajowych dożynkach był reprezentowany przez Waldemara Kacugę, naczelnika Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., Na stoisku regionalnym województwa świętokrzyskiego prezentował się zespół "Kunowianie".

- Udało nam się krótko porozmawiać z panem prezydentem i małżonka. Miałem przyjemność, w imieniu starosty Zbigniewa Dudy wręczyć publikację dotyczącą kopalni w Krzemionkach oraz zaproszenie do odwiedzenia. Para prezydencka była pod ogromnym wrażeniem talentu zespołu "Kunowianie", którzy zaśpiewali dla tak zacnych gości. powiem jeszcze, że prezydentowi i małżonce bardzo smakowały sandomierski soki, którymi zostali poczęstowani- opowiada Waldemar Kacuga.

Ogólnopolskie święto plonów, z udziałem głowy państwa, zapoczątkowane przez prezydenta Ignacego Mościckiego i reaktywowane w 2000 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, to tradycyjna coroczna uroczystość, kończąca okres organizacji dożynek regionalnych. Od wielu lat miejscem, gdzie spotykają się delegacje rolników z całej Polski, jest Spała.

GS


Drukuj