Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci

Dzień Wszystkich Świętych to święto kościelne, które jest obchodzone 1 listopada i celebrowane w każdym kościele katolickim na świecie. To wyjątkowe święto stanowi wspomnienie wszystkich zmarłych i zostało ustanowione przede wszystkim ku czci tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem, a zarazem świętych niewyniesionych oficjalnie na ołtarze.

Początków Wszystkich Świętych można się doszukiwać w święcie starożytnego Rzymu, tzw. Lemuraliów, które było obchodzone w maju, miesiącu poświęconym zmarłym. Uważa się również, że uroczystość ta, obchodzona wówczas 13 maja, była poświęcona wszystkim męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. Na początku VIII wieku ówczesny papież Grzegorz III ustanowił datę Wszystkich Świętych 1 listopada. Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzimy dzień wspominania zmarłych. Dla katolików jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują modlitwy, aby mogli być zbawieni. W dawnej Polsce pod kościoły i na cmentarze przynoszono jedzenie i rozdawano je żebrakom, jednocześnie prosząc ich o modlitwę za zmarłych z rodziny ofiarującego. Dzień Zaduszny był, i nadal jest, wyrazem przekonania o skuteczności modlitwy wstawienniczej.

Wszystkich Świętych i Zaduszki to okres, w którym wspominamy naszych bliskich, którzy od nas odeszli, zapalamy znicze na ich grobach, składamy kwiaty i oddajemy się zadumie. W tych dniach na cmentarzach ostrowieckich były prowadzone różnego rodzaju kwesty. Ostrowieccy Patrioci zbierali datki na odbudowę pomnika księdza Jana Trojnara, proboszcza z Pętkowic, którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu. - Ksiądz Jan Trojnar został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy UB w 1946 roku. Jego pomnik jest ze starego lastryko, rozpada się i wymaga odnowy. Do wykonania niezbędnych prac potrzeba około 6 tysięcy złotych - powiedział Michał Ślusarz, prezes stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Członkowie stowarzyszenia co roku prowadzą kwesty na rzecz zasłużonych żołnierzy i ludzi, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Z kolei harcerze zbierali datki, które przeznaczą na organizację rajdów i obozów.

Cmentarze są cząstką dziedzictwa kultury i historii naszego miasta. Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej znajdują się mogiły zacnych obywateli Ostrowca, osób zasłużonych, weteranów powstania listopadowego i styczniowego, uczestników I i II wojny światowej. Nekropolia ta została założona na początku XIX wieku na wzniesieniu górującym nad miastem. Najstarszą jej częścią jest kwatera położona przy ul. Denkowskiej w rogu zachodnim i tu też znajdują się najstarsze nagrobki, pochodzące sprzed 1850 roku.

Ostrowieckie nekropolie były licznie odwiedzane przez mieszkańców miasta oraz członków rodzin zmarłych, którzy przyjechali w te dni z najdalszych zakątków Polski.

Mika


Drukuj