Staszic dla "Niepodległej"

Projekt "100 minut o Niepodległości - niepodległość w czterech odsłonach" przygotowany przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów LO nr I im. St. Staszica nie tylko został wpisany w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale Decyzją Pełnomocnika Rządu do Spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Ministra Jarosława Sellina uzyskał zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego "Niepodległa".

 

- Chcieliśmy spojrzeć na ten wyjątkowy dla naszej historii okres z perspektywy czterech obszarów wiedzy: filmu , literatury, historii i socjologii- mówi Wojciech Szymański, nauczyciel języka polskiego, a zarazem pomysłodawca i koordynator projektu.- Pozwoli to zrozumieć związki między historią, polityką, a kulturą oraz dostrzec wpływ wydarzeń historycznych na kształt artystyczny i przekaz ideowy dzieł kultury.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery 25-minutowe prezentacje, które odbywały się równocześnie i uczestniczyli w nich uczniowie skupieni w czterech grupach. W ten sposób każda grupa wzięła udział w całym spotkaniu.

Za każdą prezentację odpowiedzialny był nauczyciel specjalizujący się w danym obszarze wiedzy. I tak odsłonę filmową przygotował Wojciech Szymański, literacką przygotowała Katarzyna Szczerbińska, historyczną - Jolanta Broda, socjologiczną przygotował Grzegorz Krysa. Młodzież mogła obejrzeć fragmenty wybranych filmów, w których podjęto temat odzyskania niepodległości oraz posłuchać filmowych piosenek. Ciekawostką był występ tapera, czyli osoby wykonującej na żywo muzykę do wyświetlanych scen filmowych. W tej roli zaprezentowały się Agata Stępień, grająca na pianinie i Aleksandra Sienniak - na skrzypcach.

W odsłonie literackiej pojawiły się teksty traktujące o niepodległości, nie tylko stricte literackie, były także teksty piosenek, między innymi Andrzeja Rosiewicza, Grzegorza Ciechowskiego, Andrzeja Krzywego. Fragmenty prozy i wiersze wygłosili uczniowie: Sylwia Wasińska, Natalia Ceglarska, Weronika Kasprzyk, Wiktoria Woźniak, Weronika Szybalska, Eliza Konarska.

Część historyczna spotkania to z kolei zwiedzanie wystawy "Niepodległa", przygotowanej przez Agnieszkę Grześkiewicz, Aleksandrę Winiarską, Michała Jendę, Kacpra Serafina, połączone z prezentacją multimedialną na temat: "Nowe rodzaje broni w I wojnie światowej" przygotowaną przez ucznia Daniela Sałagę, pasjonata i znawcę w dziedzinie uzbrojenia.

Z kolei odsłona socjologiczna przybrała formę dyskusji z młodzieżą, która skupiała się wokół zagadnień "tożsamości narodowej" oraz współczesnego rozumienia pojęcia "patriotyzm".

GS


Drukuj