Na stroiki i piszczałki

Nasz koncertowy organista Andrzej Budziński, na co dzień pracujący w Sanktuarium NMP Saletyńskiej na Piaskach, reprezentował Ostrowiec na Międzynarodowych Festiwalach Organowych w Sandomierzu i Tarnobrzegu.

 

Artysta występował z muzykami Krakowskiego Tria Stroikowego - Markiem Mleczko (obój), Romanem Widaszkiem (klarnet) i Pawłem Soleckim (fagot), którzy są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. W wykonaniu kwartetu melomani, a wśród nich także ostrowczan mogli wysłuchać utworów: A. Tansmana, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, J. Iberta, J. Pluma, G.F. Haendla, B. Francka, M. Durufle'a i L. Vierne'a.

W gotyckiej sandomierskiej katedrze oraz w kościele pw. św. Barbary w Tarnobrzegu rozbrzmiewały dźwięki organów piszczałkowych oraz instrumentów stroikowych. Słuchacze mogli się przenieść m.in. w świat muzyki niemieckiego baroku czy francuskiego romantyzmu.

Publiczność na stojąco nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

- Słuchamy wykonań organowych naszego ostrowieckiego mistrza na Piaskach. Jednak niestety organy elektroniczne nie oddadzą w pełni brzmienia utworów muzyki poważnej. Szkoda, że w naszym sanktuarium brakuje takiego instrumentu. Na pewno byłby w pełni wykorzystany - przyznała jedna z uczestniczek koncertów.

(emi)


Drukuj