Przedwiośnie w Chreptowiczu

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza zorganizowano uroczystość.

 

- Miała ona wyjątkową oprawę związaną z narodowym jubileuszem -setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości- przypomniała Marta Kalita, nauczycielka języka polskiego - Dlatego nie zabrakło patriotycznych akcentów będących formą uczczenia tak ważnego w dziejach narodu wydarzenia. Począwszy od dekoracji w biało-czerwonych barwach, przez okolicznościową ścieżkę muzyczną i po wystawę 44 tekstów Antologii Niepodległości, podkreśliliśmy wyjątkowy charakter Narodowego Czytania, które w kalendarzu naszej szkoły od kilku lat zajmuje stałe miejsce. Stałym też elementem naszych obchodów jest konkurs "Najefektowniejsze czytanie", w którym biorą udział przedstawiciele wszystkich klas.

W tegorocznej akcji czytania "Przedwiośnia" zwycięzcami wybranymi przez jury byli: w kategorii klas pierwszych ex aequo uczniowie z klasy 1e (Andżelika Czerwonka, Izabela Fryze, Zuzanna Rokoszna, Weronika Wzorek, Milena Komar) i klasy 1d (Jakub Zając i Mateusz Berner), w kategorii klas drugich Julia Nowakowska, GaiaMaluha, Jakub Walesic i Dawid Wosiek z klasy 2d, a w kategorii klas trzecich - Klaudia Fulara, Wiktoria Smikiel i Filip Ilis z klasy 3d.

Tradycyjnie też Narodowemu Czytaniu w "Chreptowiczu" towarzyszyła wystawa różnych wydań książkowych aktualnej lektury. W tym roku udało się zgromadzić kilkadziesiąt pozycji wydawniczych "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, pochodzących z prywatnych zbiorów uczniów i nauczycieli oraz z księgozbioru szkolnej biblioteki. Nieodłączną częścią obchodów jest także w "Chreptowiczu" prelekcja na temat problematyki czytanego dzieła. W tym roku o przesłaniu ideowym "Przedwiośnia" bardzo interesująco opowiadał nauczyciel języka polskiego Dariusz Synowiec.

Bogaty program szkolnych obchodów Narodowego Czytania znalazł uznanie gości- wicestarosty Eligiusza Micha oraz Naczelnika Wydziału Edukacji Antoniego Maciejki, którzy pogratulowali organizacji i zaangażowania w ogólnopolski projekt.

-Bardzo się cieszę, że nasza szkoła po raz kolejny kreatywnie włączyła się w ten wartościowy projekt - przyznał dyrektor LO nr II Sławomir Miszczuk. - Mam nadzieję, że tegoroczna realizacja własnej odsłony Narodowego Czytania też zostanie doceniona w Kancelarii Prezydenta RP, tak jak poprzednie edycje w ubiegłych latach.

GS


Drukuj