III Festiwal Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych

Dziesięć zespołów wzięło udział w III Festiwalu Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej na osiedlu Słonecznym oraz przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Psychicznie Chorych "Barka". Tegoroczne wydanie festiwalu było szczególne, gdyż utwory zaprezentowane na scenie ostrowieckiego Osiedlowego Domu Kultury Malwa miały charakter patriotyczny w związku ze 100-letnią rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta cykliczna impreza integruje osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi. Od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zaprzyjaźnionych ośrodków, czego dowodem jest duża liczba uczestników konkursu.

 

- W festiwalu bierze udział 10 placówek z całego województwa świętokrzyskiego. Praca z osobami niepełnosprawnymi jest bardzo trudna, wymaga wielomiesięcznej pracy, więc nie chcieliśmy zawężać repertuaru, stąd festiwal piosenki różnej, ale w tym roku chcemy uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, więc repertuar jest patriotyczny. - powiedziała Agnieszka Sobańska, dyrektor DPS na Osiedlu Słonecznym. Dodała, że praca z osobami niepełnosprawnymi jest trudna na każdym odcinku rehabilitacji społecznej, gdyż osoby te potrzebują dużej motywacji do działania, dlatego zajęcia w domach pomocy społecznej dotyczą różnej tematyki, są organizowane warsztaty muzyczne, plastyczne, stolarskie, są prowadzone w taki sposób, aby podopieczni mogli realizować swoje pasje sprzed choroby.

Festiwal otworzył występ Orkiestry Polowej Polskich Drużyn Strzeleckich pod dowództwem Aleksandra Kostuchy, natomiast część konkursową zainaugurowali gospodarze, Rafał Pawłowski i Dawid Nowacki, którzy zaprezentowali utwory: "Pytasz mnie o Polskę", "Uwierz Polsko", "Ojczyzno ma", i "Biały krzyż". W jury, które oceniało występy uczestników zasiadała Ewa Jurkowska - Siwiec, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, założycielka chóru dziecięcego ,, Świętokrzyskie Bemolki", który promuje nasze miasto na uroczystościach ogólnopolskich, Ewa Goworowska, dyrygent Chóru Nauczycielskiego "Coro Cantorum", który współpracuje z instytucjami i organizacjami promującymi kulturę muzyczną i ma na swoim koncie wiele występów nie tylko na terenie Polski ale także poza jej granicami, oraz Dariusz Karwiński, pułkownik dyplomowany rezerwy, weteran misji pokojowych i stabilizacyjnych, w tym operacji w strefie działań wojennych w Afganistanie i Iraku. Jak zaznaczyła Ewa Goworowska, wyłonienie zwy
cięzców festiwalu nie było łatwe. -Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, ale czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy dzisiaj wysłuchać tyle pięknych interpretacji pięknej, polskiej pieśni patriotycznej, legionowej, żołnierskiej. Bardzo jesteśmy wdzięczni za to wspólne spotkanie dzisiaj.

- Dla mnie wszystkie wykonania były wspaniałe, wykonawcy to osoby z niepełnosprawnościami, pragnę wyrazić słowa uznania i szacunku dla nich, muszę przyznać, że kilka razy serce mi ścisnęło - powiedział Dariusz Karwiński. Ewa Jurkowska - Siwiec wyjaśniła decyzję jury odnośnie zwycięzców III edycji festiwalu. - Wszyscy wykonawcy byli wspaniali. Jednak nasze jury zdecydowało, aby wytłumaczyć państwu naszą decyzję. Jest to konkurs wokalny, więc zwracaliśmy uwagę na tonację, tu zwracamy się szczególnie do instruktorów, zła tonacja to nieszczęście dla wokalisty, dobrze dobrana tonacja to połowa sukcesu. Rzeczą niedopuszczalną w konkursach jest również to, żeby do pełnego playbacku, gdzie jest wgrany pełny wokal - dośpiewywać, więc bardzo prosimy, aby tego nie stosować. Dlatego wspólnie wyłoniliśmy takich a nie innych zwycięzców.

Jury przyznało cztery wyróżnienia specjalne: 4-te wyróżnienie specjalne otrzymał Kazimierz Nowak z DPS w Kałkowie, 3-cie wyróżnienie specjalne wywalczyła grupa Złota Jesień z DPS w Starachowicach, 2-gie wyróżnienie specjalne wygrał zespół wokalno - instrumentalny Sami Swoi z DPS w Bejscach, a 1-wsze wyróżnienie specjalne zdobył Rafał Pawłowski z DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Natomiast nagrody główne oraz statuetki otrzymali: za trzecie miejsce - zespół Rozśpiewany Zakątek z DPS w Końskich, za drugie miejsce - DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim na os. Słonecznym. Zwycięzcą tegorocznego festiwalu została grupa Oskar z DPS w Łagiewnikach. Każdy uczestnik festiwalu został nagrodzony upominkiem i dyplomem.

1 miejsce - grupa Oskar z DPS w Łagniewnikach
2 miejsce - DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim na os. Słonecznym
3 miejsce - zespół Rozśpiewany Zakątek z DPS w Końskich
4-te wyróżnienie specjalne - Kazimierz Nowak z DPS w Kałkowie
3-cie wyróżnienie specjalne - grupa Złota Jesień z DPS w Starachowicach
2-gie wyróżnienie specjalne - zespół wokalno - instrumentalny Sami Swoi z DPS w Bejscach
1-wsze wyróżnienie specjalne zdobył Rafał Pawłowski z DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim

Mika


Drukuj