Ostrowiec stawia na recykling!

Piknik ekologiczny promujący selektywną zbiórkę odpadów i recykling odbył się w sobotnie popołudnie na płytach ostrowieckiego rynku. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w naszym mieście. Współorganizatorem pikniku była firma Remondis, która odbiera odpady komunalne z terenu naszej gminy. Organizowanie imprez mających na celu rozszerzanie edukacji ekologicznej jest częścią umowy na wywóz śmieci, podpisanej między Remondisem a urzędem miasta.

Podczas pikniku firma przeprowadziła liczne konkursy sprawdzające wiedzę dotyczącą recyklingu i segregacji odpadów.

- Największa świadomość ekologiczna jest wśród dzieci i młodzieży, ponieważ mają oni na bieżąco w szkołach, przedszkolach lekcje i spotkania dotyczące ekologii. Natomiast starsze pokolenie nadal trzeba edukować w tym kierunku, bo nasi dziadkowie, rodzice takiej edukacji swego czasu nie mieli. Nasza firma funkcjonuje w myśl zasady: recykling to nie moda, to konieczność. Staramy się maksymalnie wykorzystać to, co zbieramy od ludzi w kubłach - powiedział Dawid Dwojak, kierownik działu sprzedaży firmy Remondis.- Zauważamy, że na osiedlach jednorodzinnych problemów z segregacją odpadów jest coraz mniej, natomiast borykamy się z nimi jeszcze na blokowiskach, gdzie trudno jest zweryfikować, kto segreguje, a kto nie. Do brązowych worków wrzucamy odpady biodegradowalne, czyli wszystko, co organiczne i pochodzenia roślinnego, do worka niebieskiego - papier i makulaturę, zielony to szkło opakowaniowe, czyli tylko słoiki i butelki, z kolei do worka żółtego wrzucamy metale i tworzywa sztuczne, czyli plastik. Najmniej pożądanymi odpadami są te wrzucane do czarnego worka, są to odpady nienadające się do recyklingu lub takie, których nie jesteśmy w stanie posegregować - przypomniał Dawid Dwojak.

Na rynku, oprócz edukacji ekologicznej i stoisk informacyjnych, można było korzystać z licznych atrakcji zaproponowanych przez organizatorów imprezy. Były prezentacje artystyczne i sportowe, stoiska gastronomiczne, pokaz szczudlarzy, konkursy z nagrodami oraz warsztaty twórczego recyklingu. Oczywiście wszystko w formie EKO!

mika


Drukuj