O pomniku przy Sandomierskiej

Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego jest wiele miejsc związanych z tragiczną historią miasta i jej mieszkańców z okresu II wojny światowej. Niewątpliwie symbolem największej tragedii jest pomnik na Rynku, gdzie zostało powieszonych 29 obywateli Ostrowca Św. Jednak nie wszystkie te miejsca pamięci narodowej otoczone są odpowiednią opieką. Mówiła o tym na ostatniej sesji przewodnicząca Rady Miasta.

- Przy ulicy Sandomierskiej jest pomnik upamiętniający rozstrzelanie 10 Polaków w czasie II Wojny Światowej. Jest on co prawda w całorocznym utrzymaniu przez Zakład Usług Miejskich, jednakże jak jadę tą ulicą, a często nią przejeżdżam do domu, to widzę, że pomnik jest po prostu zaniedbany i straszy. Wypadałoby się nim zająć, odnowić- uważa radna Irena Renduda- Dudek.

Radna poddała również pomysł, aby tym miejscem pamięci narodowej zainteresować pobliską Szkołę Podstawową nr 3. Uczniowie, w rocznicę wydarzeń związanych z II wojną światowa, zapalaliby tam znicze, co byłoby doskonałą lekcją historii.

- Mamy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości i tu przydałoby się zadbać o te miejsca pamięci. Oczyścić, poprawić estetykę- uznała radna.

G. Soboń


Drukuj