Pielgrzymowali do Czarnej Madonny

Prawie 30 członków opatowskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców pielgrzymowało pod koniec czerwca do częstochowskiego sanktuarium. Tam u stóp Matki Bożej Częstochowskiej dziękowali i prosili o opiekę i pomyślność w codziennym życiu i pracy zawodowej.

 

Rzemieślnicy i przedsiębiorcy skupieni w opatowskim Cechu uczestniczą w pielgrzymkach na Jasną Górę, które są nieodłączną częścią historii polskiego rzemiosła. Każdego roku w ostatnią niedzielę czerwca kolejna izba rzemieślnicza organizuje pielgrzymkę. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu była organizatorem tegorocznej XXXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę pod hasłem "Oblubienico Ducha Świętego wspieraj Rzemiosło w służbie Ojczyzny".

- To kolejna pielgrzymka z naszym udziałem- mówi Andrzej Baran, podstarszy Cechu w Opatowie. - Wspólnie przeżyliśmy piękne, doniosłe chwile, dziękując i prosząc o opiekę, błogosławieństwo, pomyślność oraz Dary Ducha Świętego dla całego środowiska rzemieślniczego, naszych pracowników.

- Uroczystościom przewodniczył ks. dr Andrzej Jeż, biskup tarnowski. Obecnością zaszczycił również prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski- opowiada Sylwester Pustuła, przedsiębiorca z Opatowa.- Naliczyłem ponad 100 pocztów sztandarowych. Nasz poczet tworzyli: Zygmunt Chruściel, Tadeusz Zieliński, Adam Gierada. W togach wystąpili starsza Cechu Teresa Gajewska, Marek Grudzień, Wojciech Walczak.

Oprawę muzyczną przygotowała i poprowadziła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka. Orkiestra wykonała koncert pieśni patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym roku wyróżnienie dla mistrzów za kultywowanie tradycji rzemieślniczych poprzez nauczanie zawodu, kształtowanie właściwych postaw społecznych i moralnych młodzieży oraz dla uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorową postawę społeczną i moralną otrzymali Wojciech Walczak, współwłaściciel restauracji Żmigród oraz tegoroczna absolwentka ZS nr 1 w Opatowie Kinga Dąbrowska, która przez trzy lata w opatowskim lokalu gastronomicznym odbywała praktykę zawodową.

(JAZ)


Drukuj