Moc atrakcji podczas otwarcia

W niedzielę 1 lipca o godzinie 14 odbędzie się oficjalne otwarcie placu rekreacyjno - wypoczynkowego, nowego produktu turystycznego wybudowanego przez powiat opatowski przy promenadzie w Opatowie. Na tę okazję organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji: pokaz jazdy ekstremalnej i wyczynowej wraz z udzielaniem instruktażu jazdy na skateparku, zawody sportowe na boisku wielofunkcyjnym, zabawy dla dzieci. Przewidziano też gry, konkursy z nagrodami, a w fotobudce będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

- Zagospodarowanie działki do tej pory nie było atrakcyjne pod względem turystycznym - mówi Aneta Bławat, radna Rady Powiatu Opatowskiego. - Uatrakcyjniliśmy ten teren i jestem pewna, że będzie przyciągał mieszkańców i turystów, bo to jeden z największych i najlepiej wyposażonych placów rekreacyjno - wypoczynkowych w regionie. Ta inwestycja w turystykę to promocja i rozwój gospodarczy powiatu.

W powstałym Punkcie Kultury, Rekreacji i Wypoczynku znalazły się strefa malucha, plac zabaw, strefa wypoczynku dla starszych, siłownia na powietrzu, skatepark, park linowy, ścianka wspinaczkowa, ślizg zjazdowy, boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, huśtawki, karuzele oraz wypożyczalnia rowerów, a w okresie jesienno - zimowym będzie również lodowisko. Jest też miejsce do rodzinnego, koleżeńskiego grillowania.

Zadbano o bezpieczeństwo użytkowników, teren jest ogrodzony, doskonale oświetlony i wyposażony w monitoring.

Z atrakcji będzie można korzystać już od 1 lipca bezpłatnie, codziennie w godz. od 8.00 do 22.00.

Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Początkowo zakładano sfinansowanie inwestycji w całości z budżetu powiatu. Jak tylko pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania, to powiat z niej skorzystał i pod koniec lutego podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim na dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ.

- To pierwsza inwestycja realizowana przez powiat opatowski, która bezpośrednio powiązana jest z turystyką i rekreacją. Chcemy przyciągnąć do nas turystów, nie tylko z naszego powiatu czy województwa, ale z całego kraju. Inwestycja zatrzyma turystę na dłużej niż kilka godzin. Turyści przez Opatów wyłącznie przejeżdżają, zatrzymując się tylko na czas zwiedzania kolegiaty i podziemnej trasy. Aby turysta został dłużej, potrzebna jest solidna oferta turystyczna. Zaczynamy od miejsca rekreacji nad Opatówką. Plac jest dedykowany turystom i mieszkańcom - powiedział Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta podczas podpisania umowy na dofinansowanie placu zabaw i rekreacji, domu muzealnego oraz doposażenia Podziemnej Trasy Turystycznej.

Inwestycja realizowana jest w ramach działania 7.2 "Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów" Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020.

Program unijny zakłada powstanie nowego produktu turystycznego, miejsca rekreacji, dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja ma znacznie poprawić atrakcyjność regionu oraz przyczynić się do wzmocnienia bezpośrednich kontaktów między lokalną społecznością.

Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia aktywnego miejsca wypoczynku są Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski oraz Aneta Bławat, radna Rady Powiatu Opatowskiego, którzy serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie najładniejszego, najbardziej funkcjonalnego, najlepiej wyposażonego miejsca rekreacji w regionie.

(MLE)


Drukuj