Krówka z Bidzin nagrodzona

Krówka kielczanka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Bidziny zajęła I miejsce w finale 18. edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", jaki odbył się w Parku Miejskim w Kielcach. Wyrób cukierniczy z Bidzin został nominowany do nagrody "Perła 2018", która zostanie wręczona we wrześniu podczas Międzynarodowych Targów Smaki Regionów w Poznaniu.

 

W konkursie wzięli udział rolnicy, producenci oraz wytwórcy regionalnych produktów żywnościowych, które charakteryzują się wyjątkową jakością, dobrą renomą, a przede wszystkim nawiązaniem do tradycji danego regionu. O tytuł najlepszego żywnościowego produktu regionalnego województwa świętokrzyskiego walczyło 56 wyrobów. Rywalizacja toczyła się wśród produktów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napojów i innych produktów regionalnych.

Komisja pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej, koordynatora krajowego konkursu i prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, wybrała 21 najlepszych. W kategorii wyroby cukiernicze wygrała Krówka kielczanka OSM Bidziny.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursu otrzymali z rąk wicemarszałka województwa świętokrzyskiego Piotra Żołądka oraz Sławomira Neugebauera, dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska UM, nagrody rzeczowe, które ufundowały: Jednostka Certyfikująca PNG sp. z o.o. Cisów, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Kielcach, Świętokrzyska Izba Rolnicza, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu oraz ŚODR Modliszewice.

- Krówka wytwarzana jest w tradycyjny sposób. Posiada tradycyjny skład bez sztucznych konserwantów i polepszaczy smaku- mówi Waldemar Niewiadomski, wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Bidziny.

Udział w konkursie ma dziś szczególne znaczenie wizerunkowe i prestiżowe dla producentów. To dzięki konkursowi nagrodzone produkty stały się bardziej rozpoznawalne i poszukiwane przez konsumentów, co przekłada się na wzrost ich sprzedaży i dochodów dla ich wytwórców. Krówka kielczanka posiada certyfikat "Jakość Tradycja".

- Na rynku cukierków krówek już jesteśmy znanym producentem- mówi W. Niewiadomski.- Naszymi krówkami zajadli się m.in.: uczestnicy szczytu NATO w Warszawie, Dnia Papieskiego i wielu akcji promocyjnych. Poprzez krówki z Bidzin reklamują się firmy, instytucje, zabytki lokalne, a także stowarzyszenia katolickie. Cukierki zamawiane są także na okolicznościowe uroczystości. Oprócz krówek produkujemy: masę krówkową, baton krówkowy, galaretkę owocową, blok orzechowy, ciastka. Zapraszamy do odwiedzin strony www.bidziny.pl

(JAZ)

Stoisko OSM Bidziny podczas finału 18. edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Od lewej: Katarzyna Gałka, Waldemar Niewiadomski, Maria Kargul.


Drukuj