Specjalistyczne operacje na uchu w szpitalu

Oddział Otolaryngologiczny ostrowieckiego szpitala jako jedyny w regionie prowadzi nowoczesne operacje ucha. Te zabiegi są wyjątkowo skomplikowane, wymagają precyzji, wiedzy i najnowszego sprzętu.

 

Najnowsze metody operacyjne to zabiegi mikrochirurgiczne wykonywane pod mikroskopem przy użyciu mikronarzędzi. Pole operacyjne jest bardzo małe i trzeba sobie uzmysłowić, że jest to okolica, w której znajduje się wiele ważnych struktur kości skroniowej. Przypadkowe uszkodzenie skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Właśnie tak specjalistyczne operacje od lutego bieżącego roku robione są w Oddziale Otolaryngologii w ostrowieckim szpitalu. Do ostrowieckiego szpitala przyjeżdżają pacjenci z całej Polski.

- Ideą tych zabiegów jest usunięcie przewlekłego procesu zapalnego i naprawa słuchu przez rekonstrukcję aparatu przewodzącego ucha środkowego. Do rekonstrukcji używany jest materiał pochodzący z tkanek własnych operowanego. Innym typem zabiegu jest operacja otosklerozy procesu zarostowego strzemiączka prowadząca do głuchoty u ludzi dorosłych. W naszym oddziale wykonywane są wszystkie typy operacji z zakresu nowoczesnej otochirurgii- wyjaśnia Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Św. -

Trzeba dodać, że pacjent przez dwa tygodnie jest objęty opieką pooperacyjną, mimo że nie ma przy oddziale ambulatorium.

Zespół ostrowieckich otolaryngologów szkoli się i operuje pod okiem profesora Krzysztofa Morawskiego, kierownika Kliniki Otolaryngologicznej we Wrocławiu.

Od lutego, kiedy wykonano pierwszy zabieg, udało się z powodzeniem przeprowadzić 28 operacji. Do końca roku u kolejnych 12 osób będzie poprawiony słuch.

Możliwość operowania na tak wysokim poziomie to oczywiście zasługa specjalistów. Warto jednak podkreślić, że nie byłoby to możliwe, gdyby oddział nie posiadał wysokiej klasy urządzeń.

- Dwa lata temu pan ordynator Krzysztof Galara przekonywał, że możemy leczyć pacjentów na najwyższym poziomie. Konieczne było zakupienie specjalistycznych urządzeń, na co powiat przekazał ponad 100 tysięcy złotych- podkreślił starosta Zbigniew Duda.

Dostęp do tych zabiegów w innych ośrodkach jest trudny, na przykład w klinikach trzeba oczekiwać nawet dwa lata.

GS


Drukuj