Niepełnosprawni na scenie

Taniec, śpiew, ruch sceniczny to dziedziny, w których bardzo dobrze czują się osoby niepełnosprawne intelektualnie. Można było się o tym przekonać podczas imprezy "Świętokrzyskie jakie cudne", zorganizowanej przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

 

W bieżącym roku Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. W związku z tym jest to dla placówki rok wyjątkowy, w cykl wyjątkowych wydarzeń wpisało się kolejne.

Zespół Szkół Specjalnych wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych "Źródło" był organizatorem I Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świętokrzyskie jakie cudne".

Głównym celem przeglądu było propagowanie wiedzy o województwie świętokrzyskim połączone z przeglądem twórczości osób niepełnosprawnych.

Na deskach kina "Etiuda", poza gospodarzami, zaprezentowały się: SOSW z Niemienic, Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjny "Radość Życia" z Sandomierza, SOSW z Jałowęs, SOSW nr 2 ze Skarżyska Kamiennej, Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno - Wychowawczy w Staszowie, SOSW z Ostrowca Św., Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Kielcach, SOSW z Jędrzejowa, SOSW z Dębna.

Każdy z uczestników przeglądu miał przygotować jakieś "ciekawostki" z okolicy, z której pochodzi. Zostały one zebrane i wydane w formie broszury, które następnie trafiły do gości.

- Przede wszystkim chcieliśmy, aby jak najwięcej osób zobaczyło, jaki potencjał tkwi w osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Są twórcze, potrafią zainspirować wiele osób do działań. Chcielibyśmy nasze społeczeństwo zaznajomić z ich twórczością, pokazać, że są to osoby bardzo wartościowe, zdolne, przyjazne, którym należy się wdzięczność i zrozumienie- mówi Magdalena Wykrota- Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

Każda grupa mogła zaprezentować różne formy wyrazu artystycznego. Były taniec, śpiew, ruch sceniczny. Wszystkie występy spotkały się z ogromnymi brawami gości, którzy zasiedli na widowni.

Dodatkową atrakcją były regionalne potrawy, przygotowane przez panie z Zespołu Chocimowianie. Ludowi twórcy z gminy Kunów również zadbali o oprawę muzyczną.

GS


Drukuj